InfoNu.nl > Sport > Tennis > Prijzengeld Wimbledon 2017-1968: geschiedenis en verloop

Prijzengeld Wimbledon 2017-1968: geschiedenis en verloop

Prijzengeld Wimbledon 2017-1968: geschiedenis en verloop Proftennissers verdienen veel geld. Dit geldt vooral voor de wereldtoppers. Eén van de meest lucratieve toernooien is Wimbledon. Sinds 1968, het begin van de 'open era' (voor 1968 mochten alleen amateurs meedoen aan Wimbledon), krijgen spelers betaald op dit toernooi. Sinds dat jaar heeft het prijzengeld op Wimbledon een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. In 2016 krijgt de winnaar van het herenenkelspel maar liefst 1.000 keer zoveel als in 1968.

Prijzengeld Wimbledon vanaf 1968

De periode voor 1968 was Wimbledon alleen voor amateurs. Professionele tennissers mochten niet meedoen. Vanaf 1968, de start van de 'open era' (einde van de scheiding tussen professionals en amateurs), wordt op Wimbledon prijzengeld uitgekeerd. Dat eerste jaar kreeg de winnaar van het herenenkelspel 2.000 Britse Pond. De winnares van het damesenkelspel kreeg 750 Britse Pond. Gedurende de decennia daarna steeg de hoogte van het prijzengeld explosief. In 2016 mogen de winnaar en winnares van het enkelspel een bedrag van 2 miljoen Britse Pond op hun rekening bijschrijven.

Prijzengeld vanaf 1968 voor winnaars en winnaressen (in Britse Ponden)

JaarHerenenkelspelDamesenkelspelHerendubbel per teamDamesdubbel per teamGemengd dubbel per teamTotaal uitgekeerd prijzengeld
19682.00075080050045026.150
19693.0001.5001.00060050033.370
19703.0001.5001.00060050041.650
19713.7501.80075045037537.790
19725.0003.0001.00060050050.330
19735.0003.0001.00060050052.400
197410.0007.0002.0001.2001.00097.100
197510.0007.0002.0001.2001.000114.875
197612.50010.0003.0002.4002.000157.740
197715.00013.5006.0005.2003.000222.540
197819.00017.1007.5006.5004.000279.023
197920.00018.0008.0006.9304.200277.066
198020.00018.0008.4007.2764.420293.464
198121.60019.4009.0707.8544.770322.136
198241.66737.50016.66614.4506.750593.366
198366.60060.00026.62823.10012.000978.211
1984100.00090.00040.00034.70018.0001.461.896
1985130.000117.00047.50041.10023.4001.934.760
1986140.000126.00048.50042.06025.2002.119.780
1987155.000139.50053.73046.50027.9002.470.020
1988165.000148.50057.20049.50029.7002.612.126
1989190.000171.00065.87056.97034.2003.133.749
1990230.000207.00094.23081.51040.0003.819.730
1991240.000216.00098.33085.06041.7204.010.970
1992265.000240.000108.57093.92046.0704.416.820
1993305.000275.000124.960108.10053.0205.048.450
1994345.000310.000141.350122.20060.0005.682.170
1995365.000328.000149.540129.30063.5006.025.550
1996392.500353.000160.810139.04068.2806.465.910
1997415.000373.500170.030147.01072.2006.884.952
1998435.000391.500178.220154.16075.7007.207.590
1999455.000409.500186.420167.77079.1807.595.330
2000477.500430.000195.630176.07083.1008.056.480
2001500.000462.500205.000189.62087.0008.525.280
2002525.000486.000210.000194.25088.5008.825.320
2003575.000535.000210.000194.25088.5009.373.990
2004602.500560.500215.000200.00090.0009.707.280
2005630.000600.000218.500203.25090.00010.085.510
2006655.000625.000220.690205.28090.00010.378.710
2007700.000700.000222.900222.90090.00011.282.710
2008750.000750.000230.000230.00092.00011.812.000
2009850.000850.000230.000230.00092.00012.550.000
20101.000.0001.000.000240.000240.00092.00013.725.000
20111.100.0001.100.000250.000250.00092.00014.600.000
20121.150.0001.150.000260.000260.00092.00016.060.000
20131.600.0001.600.000300.000300.00092.00022.560.000
20141.760.0001.760.000325.000325.00096.00025.000.000
20151.880.0001.880.000325.000325.00096.00026.750.000
20162.000.0002.000.000350.000350.000100.00028.100.000


Prijzengeld mannen en vrouwen gelijk

In 1968 kreeg de winnaar van het herenenkenspel bijna drie keer zoveel als de winnares van het damesenkelspel. In de tientallen jaren hierna werd dit verschil steeds kleiner. In 1985 bijvoorbeeld kreeg de winnaar van het herenenkelspel 11% meer dan de winnares van het damesenkelspel. In 2000 was het verschil nog maar 1%. Pas vanaf 2007 is het prijzengeld voor mannen en vrouwen helemaal gelijk. Wimbledon was overigens de laatste van de vier Grand Slam-toernooien waarbij dit gebeurde. Bij de US Open werden de verdiensten voor mannen en vrouwen al in 1973 gelijkgetrokken. Bij de Australian Open gebeurde dit in 2001. Roland Garros, en zoals eerder gezegd Wimbledon, hadden deze primeur in 2007.

Discussie
De discussie of mannen en vrouwen evenveel moeten verdienen is een doorlopende. Ook in 2016 zijn er nog steeds meningsverschillen over dit onderwerp. Ook onder de spelers. Zo zei Novak Djokovic, op dat moment de beste speler van de wereld, in maart 2016 dat hij vindt dat mannen meer zouden moeten verdienen dan vrouwen. Dit omdat wedstrijden in het mannentennis beter bekeken worden dan wedstrijden in het vrouwentennis.

Roger Federer, met zeven toernooioverwinningen in het enkelspel één van de grootverdieners van Wimbledon / Bron: Basher Eyre / Wikimedia CommonsRoger Federer, met zeven toernooioverwinningen in het enkelspel één van de grootverdieners van Wimbledon / Bron: Basher Eyre / Wikimedia Commons

Grote verschillen enkel- en dubbelspel

Al sinds 1968 zijn de verschillen tussen enkel - en dubbelspel erg groot. Niet onlogisch, aangezien er voor het enkelspel veel meer publieke belangstelling is. Het dubbelspel wordt bijvoorbeeld bijna niet op televisie uitgezonden. In 2016 krijgt de winnaar/winnares van het enkelspel ruim vijf en een half keer zoveel (2 miljoen Britse Pond) als het koppel dat het heren- of damesdubbel wint (350.000 Britse Pond). Aangezien deze prijs onder twee personen verdeeld moet worden (175.000 Britse Pond per persoon dus), betekent dit dat de winnaar/winnares van het enkelspel maar liefst elf keer zoveel krijgt. Dit geeft aan hoe de verhoudingen tussen enkel- en dubbelspel liggen qua populariteit.

1.000 keer zoveel geld

In 1968 bedroeg het totale prijzengeld op Wimbledon 26.150 Britse Pond. In 2016 is de totale prijzenpot maar liefst 28,1 miljoen Britse Pond, ruim 1.000 keer zoveel als in 1968. Sinds 1968 is de totale prijzenpot overigens vrijwel elk jaar gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Alleen in de jaren 1971 en 1979 gebeurde dit niet. Die jaren werd er in totaal minder uitbetaald dan het jaar daarvoor.

Ook verliezers verdienen veel op Wimbledon

Meedoen aan Wimbledon is erg lucratief. Zelfs als je geen wedstrijd wint. Verloor je in 2016 in de eerste ronde? Dan kreeg je toch 30.000 Britse Ponden. Niet zo gek dus dat het soms voorkomt dat spelers zich, ondanks een blessure, toch niet terugtrekken voor de start van het enige Grand Slam-toernooi op gras.

Prijzengeld Wimbledon 2016 per ronde (in Britse Ponden)

RondeHeren- en damesenkelspelHeren- en damesdubbel per teamGemengd dubbel per team
Winnaar2.000.000350.000100.000
Finale1.000.000175.00050.000
Halve finale500.00088.00025.000
Kwartfinale250.00044.00012.000
Vierde ronde130.00023.2506.000
Derde ronde80.00014.2503.000
Tweede ronde50.0009.2501.500
Eerste ronde30.000

Gevolgen BREXIT voor prijzengeld Wimbledon 2016
Enkele dagen voor de start van Wimbledon 2016 werd bekend dat het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie gaat treden. De dag na dit nieuws zakte de koers van de Engelse Pond naar het laagste niveau sinds 1985. Slecht nieuws voor de deelnemers aan Wimbledon, aangezien het prijzengeld in Engelse Ponden wordt uitgekeerd. Vlak voor de Brexit was de totale prijzenpot (28,1 miljoen Britse Pond) ongeveer 41 miljoen Euro waard. Enkele dagen later, na bekendmaking de Brexit en door de daling van de Britse Pond, daalde dit bedrag naar ongeveer 35 miljoen Euro.

Prijzengeld Wimbledon 2017

In februari 2017 is nog niet bekend hoeveel het prijzengeld van Wimbledon zal stijgen in 2017. De kans is groot dat voor het eerst in de geschiedenis de winnaar en winnares van het enkelspel meer dan 2 miljoen Britse pond gaan krijgen.
© 2016 - 2017 Rascall, het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Prijzengeld Australian Open 2017 - Tennis Grand SlamsPrijzengeld Australian Open 2017 - Tennis Grand SlamsDe grand slam toernooien zijn de grootste toernooien binnen de tennissport. Er zijn elk jaar vier grand slam toernooien:…
Prijzengeld Roland Garros 2017 - enkel- en dubbelspelPrijzengeld Roland Garros 2017 - enkel- en dubbelspelIn het tennis valt een serieuze stuiver te verdienen. Tenminste, als je tot de (sub)top van de wereld behoort, want er i…
Spelen op WimbledonSpelen op WimbledonWimbledon is het oudste tennistoernooi ter wereld. Het is een grandslamtoernooi. Wimbledon wordt gezien als het meest pr…
Wimbledon 2012; deelnemers en uitslagenWimbledon 2012; deelnemers en uitslagenWimbledon is het oudste tennistoernooi allertijden en is het derde Grand Slam toernooi van het seizoen. In 2012 wordt Wi…
Tennis: feitjes en weetjes over WimbledonTennis: feitjes en weetjes over WimbledonWimbledon, ook wel beter bekend als British Open, is een tennistoernooi dat elk jaar plaatsvindt. Het is een Grand Slam-…
Bronnen en referenties

Reageer op het artikel "Prijzengeld Wimbledon 2017-1968: geschiedenis en verloop"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Infoteur: Rascall
Laatste update: 19-02-2017
Rubriek: Sport
Subrubriek: Tennis
Bronnen en referenties: 4
Schrijf mee!