InfoNu.nl > Sport > Tennis > Prijzengeld US Open 1968-2017: ontwikkelingen en verloop

Prijzengeld US Open 1968-2017: ontwikkelingen en verloop

Prijzengeld US Open 1968-2017: ontwikkelingen en verloop Het meest lucratieve tennistoernooi ter wereld is de US Open. Op geen enkel ander tennistoernooi is het prijzengeld zo hoog. Goede prestaties tijdens de US Open Series (de toernooien die de aanloop naar het US Open vormen) kunnen spelers daarnaast ook nog eens een enorme bonus opleveren. In 2017 bedraagt de totale prijzenpot 50,4 miljoen Amerikaanse dollar. Hoe hoog is het prijzengeld van de US Open 2017 per onderdeel? En hoe heeft de hoogte van het prijzengeld zich tussen 1968 en 2017 ontwikkeld?

Prijzengeld US Open 2017

Het totale prijzengeld van de US Open bedraagt in 2017 50,4 miljoen Amerikaanse dollar. Dit betekent dat de US Open 2017 het bestbetaalde tennistoernooi uit de geschiedenis is. Voor de winnaar en winnares in het enkelspel ligt een bedrag van maar liefst 3.700.000 Amerikaanse dollar klaar. De verliezend finalist krijgt een bedrag van 1.825.000 Amerikaanse dollar.

Prijzengeld US Open 2017 (in Amerikaanse dollars)

Ronde Heren- en damesenkelspel Heren- en damesdubbel per team Gemengd dubbel per team
Winnaar3.700.000675.000175.000
Finale1.825.000340.00090.000
Halve finale920.000160.00045.000
Kwartfinale470.00082.00022.500
Laatste 16253.62544.00011.750
Laatste 32144.00026.5005.500
Laatste 6486.00016.500
Laatste 12850.000

Kwalificatietoernooi

128 spelers strijden om zestien nog beschikbare plekken in het hoofdtoernooi. Ook deze spelers gaan niet met lege handen naar huis. Het totale prijzengeld voor het kwalificatietoernooi van de US Open 2017 is 2,9 miljoen Amerikaanse dollar, een stijging van maar liefst 49,2 procent ten opzichte van 2016. Verlies in de eerste ronde van het kwalificatietoernooi is nog steeds goed voor 7.500 Amerikaanse dollar. Een tweede ronde betekent 15.000 Amerikaanse dollar. Spelers die in de derde ronde sneuvelen krijgen 20.000 Amerikaanse dollar mee naar huis.

Ontwikkelingen prijzengeld vanaf 1968

Tot 1968 was de US Open alleen voor amateurs. In 1968, toen er een einde kwam aan de scheiding tussen amateurs en proffesionals in toernooien, werd er voor het eerst prijzengeld uitgekeerd. Dat jaar bedroeg de totale prijzenpot 100.000 Amerikaanse dollar. Opvallend genoeg kon de Amerikaan Arthur Ashe, dat jaar de winnaar van het enkelspel, fluiten naar de winnaarscheque van 14.000 Amerikaanse dollar. Ashe stond namelijk nog geregistreerd als amateur, en kreeg daarom geen prijzengeld. De verliezend finalist, de Nederlander Tom Okker, mocht het bedrag voor de winnaar in ontvangst nemen. Virgina Wade, de eerste winnares van de US Open in de 'open era', kreeg 6.000 Amerikaanse dollar.

US Open het meest vrouwvriendelijke Grand Slam-toernooi?
Al in 1973 trok de organisatie van de US Open het prijzengeld voor mannen en vrouwen gelijk. Hiermee was dit toernooi zijn tijd ver vooruit. Het zou nog lang duren totdat de overige drie Grand Slam-toernooien volgden. De Australian Open deed dit in 2001, Roland Garros en Wimbledon deden dit in 2007.

Sinds 1968 is het prijzengeld enorm gestegen. Zo kregen spelers die in 2016 in de eerste ronde verloren, ruim drie keer zoveel geld als de winnaar van het toernooi in 1968. In de tabel hieronder is te zien hoe het prijzengeld van de US Open zich sinds 1968 ontwikkeld heeft.

Ontwikkeling prijzengeld (in Amerikaanse dollars)

Jaar Totale prijzenpot Winnaar herenenkelspel Winnares damesenkelspel
1968100.00014.0006.000
1970176.00020.0007.500
1973227.20025.00025.000
1975309.43025.00025.000
1980654.08246.00046.000
19853.073.500187.500187.500
19906.349.250350.000350.000
19959.862.522575.000575.000
200015.011.000800.000800.000
200519.447.0001.100.0001.100.000
201023.618.0001.700.0001.700.000
201225.500.0001.900.0001.900.000
201646.303.4003.500.0003.500.000
201750.400.0003.700.0003.700.000

Bonus dankzij de US Open Series

De vijf weken voor de US Open vinden jaarlijks de US Open Series plaats. Deze toernooireeks, bestaande uit toernooien in Noord-Amerika en Canada, vormt de aanloop naar de US Open. Het concept voor de US Open Series werd in 2004 bedacht om meer aandacht te genereren voor de Noord-Amerikaanse toernooien. Spelers verdienen punten voor hun resultaten op toernooien die behoren tot de US Open Series. In toernooien die tot een hogere categorie behoren (ATP World Tour 1000 voor mannen en WTA Premier 5 voor vrouwen), vallen meer punten te behalen dan in toernooien van een lagere categorie. De drie mannen en vrouwen die het hoogste puntenaantal halen tijdens de US Open Series, krijgen een bonus op het US Open. Hoe verder de speler komt op de US Open, hoe hoger de bonus is. De bonus kan oplopen tot een bedrag van maar liefst 1.000.000 Amerikaanse dollar.

Bedrag bonus US Open (in Amerikaanse dollars)

Resultaat US Open Eerste plaats US Open Series Tweede plaats US Open Series Derde plaats US Open Series
Winnaar1.000.000500.000250.000
Finale500.000250.000125.000
Halve finale250.000125.00062.500
Kwartfinale125.00062.50031.250
Vierde ronde70.00035.00017.500
Derde ronde40.00020.00010.000
Tweede ronde25.00012.5006.250
Eerste ronde15.0007.5003.750

Niemand won ooit zoveel prijzengeld in één toernooi als Serena Williams / Bron: Edwin Martinez, Wikimedia Commons (CC BY-2.0)Niemand won ooit zoveel prijzengeld in één toernooi als Serena Williams / Bron: Edwin Martinez, Wikimedia Commons (CC BY-2.0)

Hoogste uitbetalingen uit de geschiedenis

In 2014 kreeg Serena Williams de hoogste uitbetaling in een tennistoernooi uit de geschiedenis. In totaal leverde de US Open haar dat jaar maar liefst 4 miljoen Amerikaanse dollar aan prijzengeld op. De Amerikaanse won dat jaar de US Open (goed voor 3 miljoen Amerikaanse dollar) en de US Open Series (goed voor een bonus van 1 miljoen Amerikaanse dollar). Bij de mannen heeft Novak Djokovic het record voor de hoogste uitbetaling op zijn naam staan. In 2015 mocht de Serviër na de US Open 3,8 miljoen Amerikaanse dollar aan prijzengeld op zijn rekening bijschrijven. 3,3 miljoen Amerikaanse dollar voor zijn overwinning op de US Open en een bonus van 500.000 Amerikaanse dollar voor zijn tweede plaats in de US Open Series.

Lees verder

© 2017 Rascall, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Prijzengeld Australian Open 2017 - tennisPrijzengeld Australian Open 2017 - tennisIn het tennis valt een serieuze stuiver te verdienen. Tenminste, als je tot de (sub)top van de wereld behoort, want er i…
Grand Slam Wimbledon 2016, prijzengeld en live op tvGrand Slam Wimbledon 2016, prijzengeld en live op tvDe 130e editie van het Wimbledon Championship word gespeeld van maandag 27 juni tot en met zondag 10 juli 2016. De vrouw…
De Australian open 2012: Deelnemers en uitslagenDe Australian open 2012: Deelnemers en uitslagenDe Australian Open 2012 is zoals gewoonlijk de eerste Grand Slam van het jaar. De Australian Open viert in 2012 zijn hon…
BNP Paribas Open, Indian Wells 2012Van 5 tot en met 18 maart spelen ís werelds beste tennissers in Indian Wells, dat ook wel het vijfde Grand Slam toernooi…
Prijzengeld WK darts 2018 PDC en LakesidePrijzengeld WK darts 2018 PDC en LakesideDarten is de afgelopen tientallen jaren enorm in populariteit gestegen. Dit is dan ook terug te zien in het prijzengeld.…
Bronnen en referenties
  • Inleidingsfoto: Michael Vadon, Wikimedia Commons (CC BY-2.0)
  • http://www.usopen.org/en_US/event_guide/prize_money.html
  • https://en.wikipedia.org/wiki/1968_US_Open_(tennis)
  • http://www.espn.com/espn/wire/_/section/tennis/id/8157332
  • https://en.wikipedia.org/wiki/US_Open_Series
  • http://www.usopen.org/en_US/news/articles/2017-07-18/2017_us_open_prize_money_to_top_50_million.html
  • Afbeelding bron 1: Edwin Martinez, Wikimedia Commons (CC BY-2.0)

Reageer op het artikel "Prijzengeld US Open 1968-2017: ontwikkelingen en verloop"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Ik ga akkoord met de privacyverklaring en ben bekend met de inhoud hiervan
Infoteur: Rascall
Laatste update: 21-08-2017
Rubriek: Sport
Subrubriek: Tennis
Bronnen en referenties: 7
Schrijf mee!