InfoNu.nl > Sport > Voetbal > EK-voetbal geschiedenis Portugal

EK-voetbal geschiedenis Portugal

Portugal is één van de tegenstanders van het Nederlands Elftal tijdens het komende EK 2012 in Oekraïne en Polen. De Portugezen, huidig nummer zeven op de wereldranglijst, zullen als lid van Groep B (samen met Nederland, Duitsland en Denemarken) gaan uitmaken wie zich kwalificeren voor de volgende ronde. Met Cristiano Ronaldo in de gelederen, volgens velen de beste voetballer ter wereld, is Portugal één van de outsiders voor de Europese Titel.

EK-debuut Portugal

Het eerste Europees Kampioenschap werd gehouden in 1960. De eerste edities van dit prestigieuze kampioenschap ontbraken de Portugezen echter op het toneel. Het zou tot 1984 duren eer ook de Zuid-Europeanen tot het deelnemersveld zouden behoren.

Tijdens de kwalificatieronde voor het EK 1984 in Frankrijk belandde Portugal in Groep twee; samen met de Sovjet-Unie, Polen en Finland. Enkel de groepswinnaar zou zich plaatsen voor het eindtoernooi. De meeste concurrentie in deze groep kwam vanuit Russische hoek.

Dit zou ook blijken, want de Sovjets haalden met maar liefst 5-0 uit in de thuiswedstrijd tegen de kapotgespeelde Portugezen. Ondanks deze nederlaag, die de enige zou blijken in deze cyclus, behaalde Portugal de eerste stek. De marge van slechts één punt bleek genoeg om de Sovjets op afstand te houden en een primeur mogelijk te maken. Voor het eerst in de geschiedenis van het Portugese voetbal had het nationale elftal een Europees eindtoernooi bereikt.

Groep 2

PositieTeamGespeelde WedstrijdenWinstGelijkspelVerliesPuntenDoelpunten voorDoelpunten tegen
1Portugal650110116
2Sovjet-Unie64119112
3Polen6123469
4Finland60151314

De volgende landen namen deel aan het EK 1984: West-Duitsland, Joegoslavië, Spanje, Roemenië, Denemarken, België, gastland Frankrijk en uiteraard Portugal. Tijdens het EK destijds werden de acht participerende ploegen in groepen van vier verdeeld over twee poules. Portugal trof in West-Duitsland, Spanje en Roemenië haar tegenstanders. Titelhouder West-Duitsland was de eerste tegenstander in het La Meinau-stadion in Straatsburg. Op 14 juni 1984 betraden beide elftallen verwachtingsvol het veld. De debuterende Portugezen sleepten een verdienstelijk resultaat uit het vuur door de titelverdediger op een 0-0 gelijkspel te houden. Dit gaf vertrouwen voor de komende wedstrijden. De eerstvolgende diende zich drie dagen later al aan in het Stade Vélodrome in Marseille. Tegenstander was ditmaal Spanje. De Spanjaarden, tijdens het vorige EK nog roemloos uitgeschakeld in de groepsfase, probeerden ditmaal beter voor de dag te komen. Ondanks de Spaanse inspanningen verloren de Portugezen ook dit keer niet. Antonio Sousa zette de debutant zelfs op een 1-0 voorsprong. Heel lang konden de mannen van coach Fernando Cabrita hier echter niet van genieten; twintig minuten later trok Santillana de stand al gelijk en hier zou het verder ook bij blijven. Het kwam op de laatste groepswedstrijd aan of Portugal zich zou weten te plaatsen voor de knock-outfase. Tegenstander in deze partij op 20 juni in het Stade de la Beaujoire te Nantes was Roemenië. De Roemenen stonden bij aanvang van de wedstrijd onderaan en ook zij moesten dus vol op de aanval spelen om door te kunnen gaan. Ondanks de noodzaak voor beide ploegen om risico’s te nemen, viel er slechts één doelpunt te noteren; de Portugees Nené verloste zijn land 9 minuten voor tijd door de Roemeense keeper te passeren. Dit betekende dat de debutant Portugal meteen doorstootte naar de halve finale van het Europees Kampioenschap. De tegenstander in deze wedstrijd was thuisland Frankrijk. Wederom was het Stade Velodrome het strijdtoneel van een partij die een titanenslag bleek te worden. Na vierentwintig minuten zette Jean-François Domergue de thuisploeg op een 1-0 voorsprong, waarna Portugal in de persoon van Rui Jordão de stand gelijk trok(74e minuut). Een verlenging moest in Marseille antwoord geven op de vraag wie zou doorbekeren naar de EK-finale. Wederom Jordão zette zijn land op het goede spoor door in de 98e minuut de 1-2 op het scorebord te laten noteren. Zes minuten voor het verstrijken van de verlenging bracht Jean-François Domergue de Fransen echter weer langszij. Om alles nog pijnlijker te maken, maakte vedette Michel Platini één minuut voor tijd de winnende treffer. Het debuterende Portugal, dat zo ver was gekomen, lag uit het toernooi.

Halve finale
Frankrijk - Portugal 3-2 na verlenging

EK-selectie Portugal 1984

Doel
  • Manuel Bento
  • Jorge Martins
  • Vítor Damas

Verdediging
  • António Veloso
  • João Pinto
  • António Lima Pereira
  • Eurico Gomes
  • Álvaro
  • Eduardo Luís

Middenveld
  • Fernando Chalana
  • Vermelhinho
  • Carlos Manuel
  • António Sousa
  • António Frasco
  • Jaime Pacheco
  • António Bastos Lopes

Aanval
  • Tamagnini Nené
  • Rui Jordão
  • Fernando Gomes
  • Diamantino Miranda

Coach:
  • Fernando Cabrita

EK-1996

Het zou twaalf jaar duren voordat Portugal weer op een EK zou kunnen worden bewonderd. De kwalificatierondes in 1988 en 1992 bleken nog een brug te ver voor de Portugezen. In 1996 was het echter wel raak. In een kwalificatiepoule met Noord-Ierland, Ierland, Oostenrijk, Letland en Liechtenstein stootte Portugal als groepswinnaar rechtstreeks door naar het eindtoernooi in Engeland.

Groep 6

PositieTeamGespeelde WedstrijdenWinstGelijkspelVerliesPuntenDoelpunten voorDoelpunten tegen
1Portugal1072123297
2Ierland10523171711
3Noord-Ierland10523172015
4Oostenrijk10514162914
5Letland10406121120
6Liechtenstein100191140

De volgende landen namen deel aan het EK 1996: Bulgarije, Kroatië, Tsjechië, Nederland, Portugal, Roemenië, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Rusland, Schotland, Spanje, Zwitserland, Turkije, Italië en gastland Engeland. In de groepsfase belandde Portugal samen met Kroatië, Denemarken en Turkije in Groep D. De Denen waren de eerste tegenstander, in het Hillsborough Stadion in Sheffield. De wedstrijd – geleid door de Nederlandse arbiter Mario van der Ende – eindigde in een 1-1 gelijkspel. Brian Laudrup(22e minuut) en Sá Pinto(53e minuut) bepaalden de score.

De volgende wedstrijd op 14 juni eindigde in een 1-0 overwinning op Turkije. Fernando Couto bezorgde zijn ploeg met een treffer in de 66e minuut de zege. Met vier punten uit twee wedstrijden maakte Portugal een goede kans om door te gaan naar de eindfase van het toernooi. Een overwinning vijf dagen later in Nottingham zou echter welkom zijn. Voor het oog van ruim twintigduizend toeschouwers werd Kroatië ruim met 3-0 verslagen. Figo(4e minuut), Pinto(33e minuut) en ten slotte Domingos (82e minuut) schoten de Portugezen naar de volgende ronde. In de kwartfinale wachtte Tsjechië. Op 23 juni bonden de twee ploegen de strijd aan in Birmingham. Een fel strijdend Portugal was niet in staat de prestatie van de generatie uit de mid-tachtiger jaren te evenaren. Een rake poging van Karel Poborský voltrok het vonnis over de Portugezen. Met een 1-0 nederlaag in de tas verlieten de Zuid-Europeanen gedesillusioneerd het Villa Park stadion.

Kwartfinale
Tsjechië - Portugal 1-0

EK-selectie Portugal 1996

Doel
  • Vítor Baía
  • Alfredo Castro
  • Rui Correia

Verdediging
  • Carlos Secretário
  • Fernando Couto
  • Dimas
  • Hélder
  • Paulo Madeira

Middenveld
  • Paulinho Santos
  • Oceano
  • José Tavares
  • Vítor Paneira
  • João Pinto
  • Rui Costa
  • Pedro Barbosa
  • Paulo Sousa
  • Luís Figo

Aanval
  • Ricardo Sá Pinto
  • Jorge Cadete
  • Domingos
  • Hugo Porfirio
  • António Folha

Coach:
  • António Oliveira

EK-2000

Tijdens de kwalificatie voor het eindtoernooi in de Lage Landen in 2000, mocht Portugal samen met Roemenië, Slowakije, Hongarije, Azerbeidzjan en Liechtenstein uitmaken wie zich zou kwalificeren.

Negenenveertig landen verdeeld over negen groepen bonden de strijd aan op jacht naar de felbegeerde kwalificatietickets. Iedere groepswinnaar plaatste zich direct, samen met de beste nummer-2 over alle poules gerekend. Vervolgens moesten play-offs tussen de andere acht overgebleven ploegen uitmaken, wie alsnog de hoteltickets kon gaan boeken.

De strijd in groep zeven ging vooral tussen twee team; Portugal en Roemenië. De Roemenen sloegen hun belangrijkste slag door in Portugal met een 0-1 overwinning in de tas te vertrekken. Uiteindelijk eindigden de Roemenen bovenaan met een minieme voorsprong van één punt op de achtervolgende Portugezen. Gewanhoopt werd er echter niet in Lissabon en omstreken, want vanwege de verder goede prestaties werd het ticket voor beste nummer-2 in de wacht gesleept.

Portugal ontliep de play-offs en kon zich gaan opmaken voor het eindtoernooi in Nederland en België.

Groep 7

PositieTeamGespeelde WedstrijdenWinstGelijkspelVerliesPuntenDoelpunten voorDoelpunten tegen
1Roemenië1073024253
2Portugal1072123324
3Slowakije1052317129
4Hongarije10334121410
5Azerbeidzjan101184626
6Liechtenstein101184239

De groepsloting voor het toernooi leek de Portugezen op het eerste gezicht niet gunstig gezind.

De Groep des Doods viel hen ten deel. Roemenië, voor Portugal geëindigd in de kwalificatiereeks, Duitsland en Engeland vormden de zinderende Groep A. Op 12 juni opende een fluitsignaal van arbiter Anders Frisk de belangrijke openingswedstrijd tegen de Engelsen. De kruitdampen waren amper opgetrokken, of Paul Scholes zette Engeland al op een voorsprong(3e minuut). Steve McManaman vergrootte de Portugese zorgen door in de 18e minuut de Engelse marge te verdubbelen. Portugal was echter niet uit het veld geslagen en kwam snel naderbij via een treffer van vedette Luís Figo(22e minuut). Acht minuten voor het rustsignaal kwam Portugal zelfs langszij via een rake poging van João Pinto. Met een 2-2 ruststand gingen de twee ploegen aan de thee. Na rust gingen beide ploegen vol voor de overwinning, maar de Zuid-Europeanen trokken aan het langste eind door een treffer van nationaal troetelkind Nuno Gomes(59e minuut).

Met drie punten op zak keken de Portugezen vol vertrouwen uit naar het aanstaande treffen met Roemenië. De Roemenen, zelf met een 1-1 gelijkspel begonnen tegen Duitsland, konden geen punten afsnoepen van Portugal. Ver in blessuretijd kopte wisselspeler Costinha (94e minuut) zijn land in veilige haven. Portugal was na twee wedstrijden al geplaatst voor de kwartfinales; de laatste groepswedstrijd tegen Duitsland stond echter nog op het programma. Duitsland vocht voor haar laatste kans tegen de al geplaatste Portugezen, maar veel aanspraak op de overwinning maakte ze niet. Met maar liefst 3-0 stootte Portugal de Duitsers uit het toernooi. Drie goals van Sérgio Conceição(35e, 54e en 71e minuut) bezegelden het Duitse lot. Met negen punten uit drie wedstrijden was Portugal groepswinnaar van Groep A. Op 24 juni stond in de Amsterdam Arena de kwartfinale met Turkije op het programma. Een sterk Portugal ontdeed zich van de Turken door twee rake krachtsinspanningen van Nuno Gomes(44e en 56e minuut). Net als in 1984 stond Portugal weer in de halve finale van het Europees Kampioenschap. Hier wachtte wereldkampioen Frankrijk. In het Koning Boudewijn Stadion in Brussel maakten de twee landen en er een bloedstollende wedstrijd van. Nuno Gomes bracht Portugal al vroeg aan de leiding(19e minuut), maar Thierry Henry(51e minuut) werkte niet mee aan een Portugees feestje. Nadat er in de reguliere speeltijd geen goals meer werden gemaakt, moest een verlenging beslissing brengen. Hierin bleek de wereldkampioen de sterkste; sterspeler Zinedine Zidane schoot raak vanaf de strafschopstip(117e minuut). Ondanks alle loftuitingen voor het mooie Portugese spel ontbrak de beloning in de vorm van een EK-finale. Frankrijk, dat later de Europese Titel naar zich toe zou trekken, vormde een sta-in-de-weg voor Portugese voetbalgeschiedenis.

KwartfinaleHalve finale
Turkije - Portugal 0-2Portugal - Frankrijk 1-2 na verlenging

EK-selectie Portugal 2000

Doel
  • Vítor Baía
  • Pedro Espinha
  • Quim

Verdediging
  • Jorge Coste
  • Rui Jorge
  • Fernando Couto
  • Dimas Teixeira
  • Abel Xavier
  • Beto
  • Carlos Secretário

Middenveld
  • José Luís Vidigal
  • Paulo Sousa
  • Luís Figo
  • Rui Costa
  • Sérgio Conceição
  • Costinha
  • Paulo Bento
  • Capucho

Aanval
  • João Pinto
  • Ricardo Sá Pinto
  • Pauleta
  • Nuno Gomes

Coach:
  • Humberto Coelho

EK-2004

Als organiserend land was Portugal automatisch geplaatst voor het EK-2004. Het gastland trad samen met Rusland, Spanje en Griekenland aan in Groep A. Op 12 juni opende het toernooi met een wedstrijd tussen Portugal en Griekenland. In het Estádio do Dragão in Porto bracht de toernooiouverture een schok teweeg in de voetbalwereld.

Tot ieders verbazing versloeg Griekenland het gastland met 1-2. Al na zeven minuten kwamen de Grieken op voorsprong door een treffer van Giorgos Karagounis. De bijna vijftigduizend mensen vielen helemaal van hun stoel toen Angelos Basinas vanaf de penaltystip(51e minuut) de Griekse marge verdubbelde. De goal van Cristiano Ronaldo, ver in blessuretijd, kwam te laat om de wedstrijd nog te doen kantelen. In de volgende wedstrijd op 16 juni was de opdracht voor de Portugezen simpel: winst was noodzakelijk om zicht te blijven houden op de eindfase van het toernooi. Het Estádio da Luz in de hoofdstad van Portugal vormde het decor voor misschien wel de belangrijkste wedstrijd uit de Portugese voetbalgeschiedenis. Ook tegenstander Rusland had een valse start gekend. Een 1-0 verlies tegen Spanje liet de Russen nu al achter de feiten aanlopen. Scheidsrechter Terje Hauge uit Noorwegen blies voor het beginsignaal van de wedstrijd en het zou niet langer dan zeven minuten duren vooraleer Maniche de thuisploeg op voorsprong had gezet. Met vereende krachten weet Portugal de aandringende Russen van het lijf te houden. Uiteindelijk zorgde Rui Costa voor lachende gezichten aan Portugese zijde door één minuut voor tijd zijn ploeg in veilige haven te brengen. Voor aanvang van de laatste groepswedstrijd stond Portugal derde in de poule met één punt achterstand op de koplopers Spanje en Griekenland.

De laatste wedstrijd in de poule zou de beslissing vellen. Op 20 juni kruisten Spanje en Portugal de degens in het Estádio José Alvalade voor het oog van bijna achtenveertigduizend toeschouwers.

In een spannende wedstrijd was het uiteindelijk het gastland dat met de overwinning aan de haal ging. Een goal van spits Nuno Gomes in de 57e minuut beslechtte het pleit. Portugal, dat met een ontluisterende nederlaag aan het EK was begonnen, ging door naar de kwartfinales. Grootmacht Engeland werd hierin de opponent. Op 24 juni begon de wedstrijd die als een van de spannendste van het toernooi de boeken in zou gaan. Na drie minuten zette Michael Owen zijn land al op voorsprong. Lang hielden de Engelsen de marge in stand, maar zeven minuten voor tijd was een doelpoging van Hélder Postiga ze te machtig; de 1-1 stond op het scorebord. In de verlenging nam ditmaal Portugal de leiding via een rake poging van Rui Costa(110e minuut). Ook de Portugezen konden hun voorsprong niet behouden en Frank Lampard trok de score vijf minuten voor tijd weer gelijk. Penalty’s moesten vervolgens bepalen wie door zou stoten naar de halve finale van het Europees Kampioenschap. Portugal ging met de buit aan de haal door zes keer raak te schieten tegenover vijf maal aan Engelse zijde. David Beckham en Darius Vassell misten voor hun thuisland. Held van de dag werd doelman Ricardo, die na het stoppen van de penalty van Vassell zelf achter de bal ging staan en zijn land naar de volgende ronde schoot.

In de halve finale was Nederland de tegenstander. De Nederlanders, die onder leiding van bondscoach Dick Advocaat ternauwernood de kwartfinales hadden bereikt, konden nooit een echte vuist maken tegen de thuisspelende Portugezen. Cristiano Ronaldo opende de score in de 26e minuut en nadat middenvelder Maniche zijn ploeg op een riante 2-0 voorsprong had geschoten, leek er weinig aan de hand voor het gastland. Binnen vijf minuten kwam Nederland echter dichterbij via een eigen treffer van Portugal-verdediger Andrade. Verder zou Nederland echter niet meer komen en dit betekende dat thuisland Portugal het Estádio do Dragão winnend verliet; voor het eerst in de Portugese voetbalgeschiedenis werd de finale van een Europees Kampioenschap bereikt, nota bene in eigen land. Op 4 juli 2004 werd de finale tussen Portugal en Griekenland gespeeld. Deze wedstrijd was een reprise van de openingswedstrijd van het toernooi; toen winnend afgesloten door de Grieken(1-2). In de eerste helft vielen er geen treffers te noteren en het zou tot de 57e minuut duren voordat het enige doelpunt in de wedstrijd werd gemaakt. De Grieken, onder leiding van bondscoach Otto “Rehakles” Rehhagel bezig aan een weergaloos toernooi, toonden zich wederom een taaie tegenstander in de voetbaltempel in Lissabon. Met dank aan een hecht collectief wisten de mannen van Rehhagel onder meer sterke voetbalnaties als Frankrijk en Tsjechië op de knieën te krijgen.

Portugal was dan ook gewaarschuwd, maar dit kon niet voorkomen dat Angelos Charisteas zijn land in de 57e minuut naar de Europese Titel kopte. Met dank aan de rake kopstoot van de Griekse spits viel het Portugese voetbalsprookje in duigen. Niet thuisland Portugal, maar Griekenland ging – net als in de openingswedstrijd –met de overwinning aan de haal.

KwartfinaleHalve finaleFinale
Portugal - Engeland 2-2 wns (6-5)Portugal - Nederland 2-1Portugal - Griekenland 0-1

EK-selectie Portugal 2004

Doel
  • Ricardo
  • Quim
  • José Moreira

Verdediging
  • Paulo Ferreira
  • Rui Jorge
  • Jorge Andrade
  • Fernando Couto
  • Miguel
  • Nuno Valente
  • Beto
  • Ricardo Carvalho

Middenveld
  • Costinha
  • Luís Figo
  • Petit
  • Rui Costa
  • Maniche
  • Tiago
  • Deco

Aanval
  • Pauleta
  • Simão
  • Cristiano Ronaldo
  • Nuno Gomes
  • Hélder Postiga

Coach:
  • Luiz Felipe Scolari

EK-2008

Tijdens de kwalificatieronde voor het EK 2008 werden de vijftig landen verdeeld over zeven groepen. In tegenstelling tot de vorige kwalificatiecyclus plaatsten nu zowel de nummer-1 als nummer-2 van iedere groep zich automatisch voor het eindtoernooi in Oostenrijk en Zwitserland. De play-offs tussen de nummers-2 werden dus afgeschaft.

Portugal, de verliezen EK-finalist, belandde in Groep A, samen met Polen, Azerbeidzjan, Armenië, Kazachstan, België, Servië en Finland. Ondanks de minieme krachtsverschillen in de groep wist Portugal toch een stek te bemachtigen die recht gaf op directe kwalificatie. Met drie punten voorsprong op zowel Servië als Finland, wisten de Portugezen de tweede stek in de wacht te slepen, één punt achter de Polen van Leo Beenhakker.

Groep A

PositieTeamGespeelde WedstrijdenWinstGelijkspelVerliesPuntenDoelpunten voorDoelpunten tegen
1Polen14842282412
2Portugal14761272410
3Servië14662242211
4Finland1466224137
5België14536181416
6Kazachstan14248101121
7Armenië122379413
8Azerbeidzjan121295628

De volgende zestien teams wisten zich te plaatsen voor het EK in Oostenrijk en Zwitserland: Nederland, Roemenië, Zweden Spanje, Rusland, Polen, Portugal, Italië, Frankrijk, Griekenland, Turkije, Tsjechië, Duitsland, Kroatië en de gastlanden Oostenrijk en Zwitserland. De Portugezen mochten in Groep A samen met Turkije, Tsjechië en Zwitserland uitmaken wie er doorging naar de kwartfinales. Op 7 juni opende Portugal tegen Turkije. Verdediger Pepe bracht de Portugezen in de 61e minuut op voorsprong met een raak schot. Raul Meireles schoot de runner-up van het EK-2004 definitief aan de goede kant van de score, 2-0(93e minuut). Vier dagen later stond het treffen met Tsjechië op het programma. In het Stade de Genève, de thuishaven van Servette FC Genève, kende Portugal weinig problemen met de op papier sterke tegenstander. Deco bracht zijn land na acht minuten al op voorsprong en terwijl Libor Sionko in de zeventiende minuut de stand gelijk trok, zorgen treffers van respectievelijk Cristiano Ronaldo(63e minuut) en Ricardo Quaresma(91e minuut) voor vreugde aan Portugese zijde. Een nederlaag vier dagen later tegen mede-organisator Zwitserland(goals: Hakan Yakin, 71e en 83e minuut), kon niet verhinderen dat Portugal zich bij de beste acht ploegen van Europa voegde.

Op de avond van 19 juni 2008 stond de kwartfinale met Duitsland voor de deur. De Duitsers, als tweede in hun eigen poule geëindigd, hadden veel goed te maken. De slechte prestaties op de vorige EK’s lagen nog vers in het geheugen. De spelers van onze Oosterburen hadden de boodschap goed begrepen en startten furieus in het St. Jakob-Park stadion in Basel. Via goals van Bastian Schweinsteiger (22e minuut) en Miroslav Klose (26e minuut) zaten de Duitsers ogenschijnlijk op rozen. Nuno Gomes bracht de hoop in de Portugese harten terug door vijf minuten voor de rustpauze de 2-1 te maken. Duitsland bleef echter kalm en binnen het kwartier na rust zette Michael Ballack zijn land weer op de comfortabele marge van twee goals. Een doelpunt vlak voor tijd van Hélder Postiga kwam te laat om de Duitsers nog te verontrusten. Portugal was uitgeschakeld.

Kwartfinale
Portugal - Duitsland 2-3

EK-selectie Portugal 2008

Doel
  • Ricardo
  • Nuno
  • Rui Patrício

Verdediging
  • Paulo Ferreira
  • Bruno Alves
  • Bosingwa
  • Fernando Meira
  • Miguel
  • Jorge Ribeiro
  • Pepe
  • Ricardo Carvalho

Middenveld
  • Raul Meireles
  • Petit
  • João Moutinho
  • Miguel Veloso
  • Deco

Aanval
  • Cristiano Ronaldo
  • Simão
  • Ricardo Quaresma
  • Nani
  • Nuno Gomes
  • Hélder Postiga

Coach:
  • Luiz Felipe Scolari

EK-2012

Om het EK 2012 in Oekraïne en Polen direct te bereiken, moest Portugal zich in kwalificatiepoule H van Denemarken, Noorwegen, IJsland en Cyprus ontdoen. Deze missie mislukte; dankzij een tweede stek wisten de Portugezen wel een play-off uit het vuur te slepen om zodoende via de achterdeur alsnog naar Oost-Europa af te kunnen reizen.

In een dubbele confrontatie met Bosnië-Herzegovina kwamen de Portugezen uiteindelijk als winnaar uit de bus. Na een bloedeloos 0-0 gelijkspel in Zenica, kreeg Portugal de kans om thuis alsnog het pleit in haar voordeel te beslechten. In een doelpuntrijk duel, waar Portugal al na vierentwintig minuten op een 2-0 voorsprong kon buigen (goals van Cristiano Ronaldo in de 8e minuut en Nani in de 24e minuut), zouden de Zuid-Europeanen uiteindelijk aan het langste eind trekken. Nadat Zvjezdan Misimovic zijn land via een benutte strafschop in de 41e minuut dichter bij de Portugezen bracht, verschafte een goal van Cristiano Ronaldo (53e minuut) zijn landgenoten al meer lucht.

Toen Emir Spahic Bosnië-Herzegovina wederom in het spoor van haar opponent bracht via een rake doelpoging(65e minuut), leek de spanning in de wedstrijd terug te keren. Aanvaller Hélder Postiga was echter niet gediend van een feestje bij de uit-ploeg en scoorde in de 72e minuut de belangrijke 4-2. Acht minuten later maakte Miguel Veloso door uit een vrije trap raak te schieten aan alle onzekerheid een eind. Ter vergroting van de Portugese feestvreugde maakte wederom Hélder Postiga twee minuter later de luid bejubelde zesde treffer.

Play-offThuisUit
Portugal - Bosnië-Herzegovina 6-2Bosnië-Herzegovina - Portugal 0-0

De loting koppelde Portugal aan Nederland, Duitsland en Denemarken. Deze vier ploegen zullen in Groep B uitmaken wie doorgaan naar de kwartfinales.

EK-palmares Portugal:

  • Gespeelde wedstrijden: 23
  • Winst: 12 keer
  • Gelijkspel: 4 keer
  • Verlies: 7 keer
  • Doelsaldo: 34 - 22
  • Titelwinst: 0 keer
  • Verliezend finalist: 1 keer, in 2004 in eigen land

Lees verder

© 2011 - 2017 Dewittevos, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Speelschema en Uitslagen Portugal - WK Voetbal 2014Met de beste voetballer van de Wereld, Cristian Ronaldo, heeft Portugal zich voor de zesde keer weten te plaatsen voor h…
Speelschema EK voetbal 2012 Polen en Oekraïne, wedstrijdenSpeelschema EK voetbal 2012 Polen en Oekraïne, wedstrijdenSpeelschema EK voetbal 2012 Polen en Oekraïne: het EK 2012 zal in Polen en Oekraïne worden gehouden van 8 juni tot en me…
WK voetbal 2014: Kwalificatie Europa Groep FWK voetbal 2014: Kwalificatie Europa Groep FVan de 53 deelnemende Europese landen aan de kwalificatie voor het Wereldkampioenschap voetbal 2014 zullen er uiteindeli…
Oefeninterland Portugal - Nederland, 14 augustus 2013Oefeninterland Portugal - Nederland, 14 augustus 2013De vakantie is voorbij en het voetballen is ook weer begonnen. Zo speelt op woensdag 14 augustus 2013 het Nederlands Elf…
Kwalificatie EK 2012 play-offs, loting en uitslagenKwalificatie EK 2012 play-offs, loting en uitslagenKwalificatie EK 2012 play-offs: na het spelen van de kwalificatiewedstrijden voor EK 2012 in Polen en Oekraïne moet er o…
Bronnen en referenties
  • En.wikipedia.org
  • Nl.wikipedia.org

Reageer op het artikel "EK-voetbal geschiedenis Portugal"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Infoteur: Dewittevos
Laatste update: 18-12-2011
Rubriek: Sport
Subrubriek: Voetbal
Special: EK-tegenstanders Oranje
Bronnen en referenties: 2
Schrijf mee!