Bepaling van de Champions League en Europa League deelnemers

Iedereen heeft wel eens naar de Champions League of de Europa League gekeken. Waarschijnlijk heeft iedereen zichzelf ook wel eens afgevraagd waarom Nederland de afgelopen jaren maar twee deelnemers heeft waarvan er één eerst nog door de voorronde heen moet. Het aantal deelnemers per land wordt bepaald door een ranglijst van de UEFA gebaseerd op prestaties van iedere club per seizoen. Kortom hoe beter de club presteert hoe meer punten het land scoort. In dit artikel wordt gekeken naar hoe deze ranglijst nou precies in elkaar zit.

Ranglijst UEFA-coëfficiënten

In onderstaand overzicht is de de top 15 getoond van de UEFA ranglijst van de t/m het seizoen 2012/13. Onder het overzicht worden er een aantal zaken uitgelegd.

PlaatsLand2008/092009/102010/112011/122012/13Totaal
1Spanje13.31217.92818.21420.58717.71488.025
2Engeland15.00017.92818.35715.25016.42882.963
3Duitsland12.68718.08315.66615.25017.92879.614
4Italië11.37515.42811.57111.35714.41664.147
5Portugal6.78510.00018.00011.83311.75059.168
6Frankrijk11.00015.00010.75010.50011.75059.000
7Oekraïne16.6255.80010.0837.7509.50049.758
8Rusland9.7506.16610.9169.7509.75046.332
9Nederland6.3339.41611.16613.6004.21444.729
10Turkije7.0007.6004.6005.10010.20034.500
11België4.5008.7004.60010.1006.50034.400
12Griekenland6.5007.9007.6007.6004.40034.400
13Zwitserland2.9005.7505.9006.0008.37528.925
14Cyprus6.3334.2503.1259.1254.00026.833
15Denemarken8.2004.4006.7003.1003.30025.700

Opzet

Het totaal aantal punten voor ieder land wordt bepaald door de punten behaald over vijf seizoenen. Deze punten van iedere vijf seizoenen worden bij elkaar opgeteld waaruit een totaal aantal voortkomt. In het bovenstaand schema worden de punten getoond t/m het seizoen 2012/13. De eindklassering die ieder land heeft aan het eind van het seizoen 2012/13 bepaald het aantal teams dat per land afgevaardigd mag worden in het seizoen 2014/15. De eindklassering van het seizoen 2013/14 bepaald dus het aantal teams voor het seizoen 2015/16.

Met ingang van ieder nieuw seizoen worden alle punten van het minst recentste seizoen geschrapt. Dus met ingang van het seizoen 2013/14 begint iedere club op 0.000 en worden de punten van het seizoen 2008/09 geschrapt. Landen die dus weinig punten hebben behaald in het seizoen dat geschrapt wordt hebben dus een voordeel ten opzichte van de landen die veel punten hebben behaald in dat desbetreffende seizoen.

Verdeling van de tickets

In de onderstaande schema's wordt getoond welke plaats recht geeft op welke tickets.

UEFA Champions League

PositieGroepsfasePlay-Off ronde3e voorronde2e voorrondeTotaal
1-331--4
4+521--3
62-1-3
7-91-1-2
10-121-1-2
13-15--2-2
16-53---11

UEFA Europa League

PositieGroepsfasePlay-Off ronde3e voorronde2e voorronde1e voorrondeTotaal
1-3111--3
4+5111--3
6111--3
7-9-211-4
10-12-111-3
13-15-111-3
16-18--21-3
19-21--12-3
22-27--1113
28-34---213
35-53---123

Hoe worden de punten bepaald?

In het onderstaand schema wordt getoond hoe de punten bepaald worden.

PrestatieAantal punten
Overwinning2
Gelijkspel1
Bereiken Champions League4
Bereiken tweede ronde Champions League5
Bereiken kwartfinale, halve finale en finale Europa League en Champions League1

De punten die behaald worden in de voorronde worden door twee gedeeld. Het aantal punten dat wordt gehaald wordt elk jaar gedeeld door het aantal deelnemende teams per competitie.

Hoe staat Nederland ervoor?

Nederland zal de komende jaren blijven steken tussen de plaatsen 7-9. Het verschil met de nummer 10 is dusdanig groot dat de Nederlandse ploegen een aantal seizoenen niks moeten presteren. Het verschil met de nummer 6 is ook weer dusdanig groot dat Nederlandse ploegen veel beter moeten presteren willen wij stijgen op de lijst. Het seizoen 2012/13 leverde weinig punten op, wanneer dit vaker zal gaan gebeuren dan zal Nederland mogelijk een ticket voor de groepsfase van de Champions League verliezen en zal de kampioen van de Eredivisie dus eerst voorronde moeten spelen net als de nummer 2.
© 2013 - 2022 Mastermind12, het auteursrecht van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming is vermenigvuldiging verboden. Per 2021 gaat InfoNu verder als archief, artikelen worden nog maar beperkt geactualiseerd.
Gerelateerde artikelen
In welke Europa League-ronde komen de Nederlandse clubs?In welke Europa League-ronde komen de Nederlandse clubs?Op verschillende manieren kunnen Nederlandse clubs de Europa League bereiken. Dit kan via de competitie, het bekertoerno…
Eredivisie 2020-21: verdeling voor Europese ticketsEredivisie 2020-21: verdeling voor Europese ticketsIn het seizoen 2020-21 wordt er in Nederland gevoetbald in de Eredivisie. Op basis van de UEFA-coëfficiëntenranglijst ma…
De Eredivisie, Nederlands top voetbalDe Eredivisie, Nederlands top voetbalIn de Eredivisie strijden Nederlandse voetbalclubs voor eeuwige roem en een plaats in een Europees toernooi. In de Eredi…
Europa Conference League: derde Europese voetbaltoernooiEuropa Conference League: derde Europese voetbaltoernooiTegen het einde van het jaar 2018 maakte de UEFA bekend dat er een derde internationale voetbalcompetitie komt binnen de…
Voetbalschool goed voor ontwikkeling van jeugdspeler op clubVoetbalschool goed voor ontwikkeling van jeugdspeler op clubIedere ouder van een opvallend goed voetballend kind, hoopt dat in zoon of dochter een talent schuil gaat, waardoor een…
Bronnen en referenties
  • www.uefa.com
Mastermind12 (1 artikelen)
Gepubliceerd: 18-07-2013
Rubriek: Sport
Subrubriek: Voetbal
Bronnen en referenties: 1
Per 2021 gaat InfoNu verder als archief. Het grote aanbod van artikelen blijft beschikbaar maar er worden geen nieuwe artikelen meer gepubliceerd en nog maar beperkt geactualiseerd, daardoor kunnen artikelen op bepaalde punten verouderd zijn. Reacties plaatsen bij artikelen is niet meer mogelijk.