InfoNu.nl > Sport > Tennis > Prijzengeld Wimbledon 1968-2018: geschiedenis en verloop

Prijzengeld Wimbledon 1968-2018: geschiedenis en verloop

Prijzengeld Wimbledon 1968-2018: geschiedenis en verloop Proftennissers verdienen veel geld. Dit geldt vooral voor de wereldtoppers. Eén van de meest lucratieve toernooien is Wimbledon. Sinds 1968, het begin van de 'open era' (voor 1968 mochten alleen amateurs meedoen aan Wimbledon), krijgen spelers betaald op dit toernooi. Sinds dat jaar heeft het prijzengeld op Wimbledon een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. In 2018 is de totale prijzenpot maar liefst 1.300 keer zo hoog als in 1968.

Prijzengeld Wimbledon 1968-2018

De periode voor 1968 was Wimbledon alleen voor amateurs. Professionele tennissers mochten niet meedoen. Vanaf 1968, de start van de 'open era' (einde van de scheiding tussen professionals en amateurs), wordt op Wimbledon prijzengeld uitgekeerd. Dat eerste jaar kreeg de winnaar van het herenenkelspel 2.000 Britse Pond. De winnares van het damesenkelspel kreeg 750 Britse Pond. Gedurende de decennia daarna steeg de hoogte van het prijzengeld explosief. In 2018 mogen de winnaar en winnares van het enkelspel een bedrag van 2,25 miljoen Britse Pond op hun rekening bijschrijven.

Prijzengeld Wimbledon 2018 per ronde (in Britse Ponden)

Ronde Heren- en damesenkelspel Heren- en damesdubbel per team Gemengd dubbel per team
Winnaar2.250.000450.000110.000
Finale1.125.000225.00055.000
Halve finale562.000112.00027.500
Kwartfinale281.00056.00013.750
Laatste 16163.00029.0006.500
Laatste 32100.00017.7503.250
Laatste 6463.00011.5001.625
Laatste 12839.000
Kwalificatietoernooi Heren- en damesenkelspel
Derde ronde19.500
Tweede ronde9.750
Eerste ronde4.875

Prijzengeld vanaf 1968 voor winnaars en winnaressen (in Britse Ponden)

Jaar Herenenkelspel Damesenkelspel Herendubbel per team Damesdubbel per team Gemengd dubbel per team Totaal uitgekeerd prijzengeld
19682.00075080050045026.150
19693.0001.5001.00060050033.370
19703.0001.5001.00060050041.650
19713.7501.80075045037537.790
19725.0003.0001.00060050050.330
19735.0003.0001.00060050052.400
197410.0007.0002.0001.2001.00097.100
197510.0007.0002.0001.2001.000114.875
197612.50010.0003.0002.4002.000157.740
197715.00013.5006.0005.2003.000222.540
197819.00017.1007.5006.5004.000279.023
197920.00018.0008.0006.9304.200277.066
198020.00018.0008.4007.2764.420293.464
198121.60019.4009.0707.8544.770322.136
198241.66737.50016.66614.4506.750593.366
198366.60060.00026.62823.10012.000978.211
1984100.00090.00040.00034.70018.0001.461.896
1985130.000117.00047.50041.10023.4001.934.760
1986140.000126.00048.50042.06025.2002.119.780
1987155.000139.50053.73046.50027.9002.470.020
1988165.000148.50057.20049.50029.7002.612.126
1989190.000171.00065.87056.97034.2003.133.749
1990230.000207.00094.23081.51040.0003.819.730
1991240.000216.00098.33085.06041.7204.010.970
1992265.000240.000108.57093.92046.0704.416.820
1993305.000275.000124.960108.10053.0205.048.450
1994345.000310.000141.350122.20060.0005.682.170
1995365.000328.000149.540129.30063.5006.025.550
1996392.500353.000160.810139.04068.2806.465.910
1997415.000373.500170.030147.01072.2006.884.952
1998435.000391.500178.220154.16075.7007.207.590
1999455.000409.500186.420167.77079.1807.595.330
2000477.500430.000195.630176.07083.1008.056.480
2001500.000462.500205.000189.62087.0008.525.280
2002525.000486.000210.000194.25088.5008.825.320
2003575.000535.000210.000194.25088.5009.373.990
2004602.500560.500215.000200.00090.0009.707.280
2005630.000600.000218.500203.25090.00010.085.510
2006655.000625.000220.690205.28090.00010.378.710
2007700.000700.000222.900222.90090.00011.282.710
2008750.000750.000230.000230.00092.00011.812.000
2009850.000850.000230.000230.00092.00012.550.000
20101.000.0001.000.000240.000240.00092.00013.725.000
20111.100.0001.100.000250.000250.00092.00014.600.000
20121.150.0001.150.000260.000260.00092.00016.060.000
20131.600.0001.600.000300.000300.00092.00022.560.000
20141.760.0001.760.000325.000325.00096.00025.000.000
20151.880.0001.880.000325.000325.00096.00026.750.000
20162.000.0002.000.000350.000350.000100.00028.100.000
20172.200.0002.200.000400.000400.000100.00031.600.000
20182.250.0002.250.000450.000450.000110.00034.000.000

Prijzengeld mannen en vrouwen gelijk

In 1968 kreeg de winnaar van het herenenkenspel bijna drie keer zoveel als de winnares van het damesenkelspel. In de tientallen jaren hierna werd dit verschil steeds kleiner. In 1985 bijvoorbeeld kreeg de winnaar van het herenenkelspel 11% meer dan de winnares van het damesenkelspel. In 2000 was het verschil nog maar 1%. Pas vanaf 2007 is het prijzengeld voor mannen en vrouwen helemaal gelijk. Wimbledon was overigens de laatste van de vier Grand Slam-toernooien waarbij dit gebeurde. Bij de US Open werden de verdiensten voor mannen en vrouwen al in 1973 gelijkgetrokken. Bij de Australian Open gebeurde dit in 2001. Roland Garros, en zoals eerder gezegd Wimbledon, hadden deze primeur in 2007.

Discussie
De discussie of mannen en vrouwen evenveel moeten verdienen is een doorlopende. Ook de laatste jaren zijn er nog steeds meningsverschillen over dit onderwerp. Ook onder de spelers. Zo zei Novak Djokovic, op dat moment de beste speler van de wereld, in maart 2016 dat hij vindt dat mannen meer zouden moeten verdienen dan vrouwen. Dit omdat wedstrijden in het mannentennis beter bekeken worden dan wedstrijden in het vrouwentennis.

Roger Federer, met acht toernooioverwinningen in het enkelspel één van de grootverdieners van Wimbledon / Bron: Basher Eyre, Wikimedia Commons (CC BY-SA-2.0)Roger Federer, met acht toernooioverwinningen in het enkelspel één van de grootverdieners van Wimbledon / Bron: Basher Eyre, Wikimedia Commons (CC BY-SA-2.0)

Grote verschillen enkel- en dubbelspel

Al sinds 1968 zijn de verschillen tussen enkel - en dubbelspel erg groot. Niet onlogisch, aangezien er voor het enkelspel veel meer publieke belangstelling is. Het dubbelspel wordt bijvoorbeeld bijna niet op televisie uitgezonden. In 2018 krijgt de winnaar/winnares van het enkelspel vijf keer zoveel (2,25 miljoen Britse Pond) als het koppel dat het heren- of damesdubbel wint (450.000 Britse Pond). Aangezien deze prijs onder twee personen verdeeld moet worden (225.000 Britse Pond per persoon dus), betekent dit dat de winnaar/winnares van het enkelspel maar liefst tien keer zoveel krijgt als een winnaar in het dubbelspel. Dit geeft aan hoe de verhoudingen tussen enkel- en dubbelspel liggen qua populariteit.

1.300 keer zoveel geld

In 1968 bedroeg het totale prijzengeld op Wimbledon 26.150 Britse Pond. In 2018 is de totale prijzenpot maar liefst 34 miljoen Britse Pond, ruim 1.300 keer zoveel als in 1968. Sinds 1968 is de totale prijzenpot overigens vrijwel elk jaar gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. Alleen in de jaren 1971 en 1979 gebeurde dit niet. Die jaren werd er in totaal minder uitbetaald dan het jaar daarvoor.

Ook verliezers verdienen veel op Wimbledon

Meedoen aan Wimbledon is erg lucratief. Zelfs als je geen wedstrijd wint. Verlies je in 2018 in de eerste ronde? Dan krijg je toch 39.000 Britse Pond. Niet zo gek dus dat het soms voorkomt dat spelers zich, ondanks een blessure, toch niet terugtrekken voor de start van het enige Grand Slam-toernooi op gras.

Gevolgen BREXIT voor prijzengeld Wimbledon 2016
Enkele dagen voor de start van Wimbledon 2016 werd bekend dat het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie gaat treden. De dag na dit nieuws zakte de koers van de Engelse Pond naar het laagste niveau sinds 1985. Slecht nieuws voor de deelnemers aan Wimbledon, aangezien het prijzengeld in Engelse Ponden wordt uitgekeerd. Vlak voor de Brexit was de totale prijzenpot (28,1 miljoen Britse Pond) ongeveer 41 miljoen Euro waard. Enkele dagen later, na bekendmaking de Brexit en door de daling van de Britse Pond, daalde dit bedrag naar ongeveer 35 miljoen Euro.

Lees verder

© 2016 - 2018 Rascall, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
Prijzengeld US Open 2018 - grand slams tennisPrijzengeld US Open 2018 - grand slams tennisIn het tennis valt een serieuze stuiver te verdienen. Tenminste, als je tot de (sub)top van de wereld behoort, want er i…
Spelen op WimbledonSpelen op WimbledonWimbledon is het oudste tennistoernooi ter wereld. Het is een grandslamtoernooi. Wimbledon wordt gezien als het meest pr…
Tennis: feitjes en weetjes over WimbledonTennis: feitjes en weetjes over WimbledonWimbledon, ook wel beter bekend als British Open, is een tennistoernooi dat elk jaar plaatsvindt. Het is een Grand Slam-…
De Australian Open 2018: Prijzengeld, live op tvDe Australian Open 2018: Prijzengeld, live op tvDe Australian Open is zoals gebruikelijk ook in 2018 weer het eerste Grand Slam-tennistoernooi van het jaar. De Australi…
Prijzengeld Olympische medaille, Olympische Spelen 2018Prijzengeld Olympische medaille, Olympische Spelen 2018Tijdens de Olympische Spelen van 2018 in de Zuid-Koreaanse stad Pyeongchang worden er op 102 medailleonderdelen, gouden,…
Bronnen en referenties
  • Inleidingsfoto: Stephen Dawson, Wikimedia Commons (CC BY-SA-2.0)
  • http://www.wimbledon.com/en_GB/atoz/prize_money_and_finance.html
  • http://www.tennis.nl/buiten-de-lijnen/brexit-maakt-wimbledonticket-goedkoper
  • http://www.wimbledon.com/pdf/prize_money_2017.pdf
  • Afbeelding bron 1: Basher Eyre, Wikimedia Commons (CC BY-SA-2.0)

Reageer op het artikel "Prijzengeld Wimbledon 1968-2018: geschiedenis en verloop"

Plaats als eerste een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Ik ga akkoord met de privacyverklaring en ben bekend met de inhoud hiervan
Infoteur: Rascall
Laatste update: 08-06-2018
Rubriek: Sport
Subrubriek: Tennis
Bronnen en referenties: 5
Schrijf mee!