Top 10 beste plekken om te schaatsen op natuurijs

De winter van 2014 was gemiddeld een van de warmste winters van de eeuw. Erg jammer natuurlijk voor de liefhebbers van natuurijs. Die hebben nog niet veel kunnen genieten van onvervalst schaatsen tussen de rietkragen en knotwilgen. Op het moment dat de Russische beer toeslaat en de temperatuur tot onder het vriespunt daalt willen de natuurijsliefhebbers natuurlijk zo snel mogelijk het ijs op om toertochten te rijden. De vraag is dan op welke plaatsen vriest het water snel dicht en ligt er een mooie dikke ijsvloer?
De plekken in deze top 10 zijn voor het grootste gedeelte afgegraven veenplassen. Deze hebben vaak een geringe diepte en liggen beschut door rietskragen. Daardoor vriezen ze snel dicht. De relatieve ondiepte van deze plassen maakt ze ook behoorlijk veilig indien men toch door het ijs mocht zakken.
Top 10 beste locaties voor natuurijs
- 1 Molenpolder (provincie Utrecht)
- 2 Henschotermeer (Utrecht)
- 3 Weerribben (Overijssel)
- 4 Alblasserwaard – Kinderdijk (Zuid-Holland) - Molentocht
- 5 Oostvaardersplassen (Flevoland)
- 6 Alde Feanen/Jan Durkspolder (Friesland)
- 7 IJzeren Man (Noord-Brabant)
- 8 Ankeveense plassen en Loosdrechtse plassen (Noord-Holland)
- 9 Leersumse Veld (Utrecht)
- 10 Eijsder Beemden (Limburg)
1 Molenpolder (provincie Utrecht)

2 Henschotermeer (Utrecht)

’s Winters wanneer de lokale schaatsvereniging zijn schaatstocht op natuurijs organiseert kan het hier zeer druk worden. Gelukkig is er ook veel parkeerplaats te vinden. Weliswaar tegen een kleine vergoeding waarmee de organisatie van de toch bekostigd wordt. Wanneer er geen tocht wordt geschaatst valt het met de drukte erg mee.
Wanneer u met de auto komt, dan kunt u parkeren aan de Heygraeff 2 in Woudenberg.
3 Weerribben (Overijssel)
Nationaal park de Weeribben is zowel in de zomer als in de winter een schitterend nationaal park. Waar men 's zomers prachtige kanotochten kan maken schaatst men 's winters over diezelfde routes in dit mooie natuurgebied. Zoals de meeste veenplassen liggen de Weerribben erg beschut en zijn ze vrij ondiep. Hierdoor is er bij voldoende vorst al snel de mogelijkheid om de beroemde Weerribbentocht te schaatsen. De laatste keer dat deze toertocht verreden werd was op 30 december 2010. Deze start vanaf Café restaurant De Weerribben aan de Hoogeweg 9 in Kalenberg. Ook als er geen tocht geschaatst wordt is dit een goede plek om het ijs op te gaan. Ook de Blokzijler Merentocht passeert door de Weerribben, maar dan dient men op te stappen in Blokzijl.4 Alblasserwaard – Kinderdijk (Zuid-Holland) - Molentocht
Een van de absolute toppers onder de liefhebbers van toertochten is de Molentocht. De Molentocht loopt onder andere langs de wereldberoemde molens van Kinderdijk. Helaas is het niet ieder jaar mogelijk om de volledige tocht te schaatsen, maar wanneer dit wel kan, vergeet dan vooral niet uw camera mee te nemen. Veel mooier wordt schaatsen in Nederland niet.5 Oostvaardersplassen (Flevoland)
De Oostvaarderseplassen liggen tussen Almere en Lelystad. Ze vormen een relatief jong natuurgebied, ontstaan tijdens de inpoldering van Flevoland. Onder schaatsers genieten de Oostvaardersplassen enige faam. In 2009 werd hier voor de eerste maal in 12 jaar het NK marathonschaatsen georganiseerd. Wanneer u zich rustig gedraagt en het ijs niet verlaat, is het toegestaan om hier te schaatsen. De boswachters houden goed in de gaten of de fauna in het gebied niet door de schaatsers wordt verstoord. U schaatst hier op eigen risico. Mocht u hier willen schaatsen op natuurijs, dan kunt u het ijs op vanaf de Knardijk bij Lelystad.6 Alde Feanen/Jan Durkspolder (Friesland)
Wie denkt aan schaatsen op natuurijs denkt natuurlijk aan Friesland. Ook in jaren dat er van een Elfstedentocht geen sprake is, zijn er talloze mogelijkheden om op natuurijs te schaatsen wanneer het kwik onder 0 daalt. Een van onze favorieten is de Jan Durkspolder in het Nationaal Park De Alde Feanen bij Earnewâld. In 2010 kon hier al op 4 december een toertocht geschaatst worden. Ook de Alde Faenen zijn weer ondiepe veenafgravingen. Vanaf Earnewâld zijn er verschillende mogelijkheden om hier het ijs op te gaan.7 IJzeren Man (Noord-Brabant)
De IJzeren man in Vught is voor de schaatsers uit Brabant en bekende plek. De recreatieplas vriest bijna ieder jaar snel dicht. De lokale ijsvereniging zet een baan uit en zorgt zelfs voor verlichting zodat schaatsers die overdag werken ook 's avonds na werktijd nog hun rondjes kunnen draaien. Vanaf het centraal station in Den Bosch is De IJzeren Man te bereiken met buslijn 140 richting Tilburg.8 Ankeveense plassen en Loosdrechtse plassen (Noord-Holland)

Bij de Ankeveense Plassen is het beste om op te stappen bij restaurant De Molen (Loodijk 30) of aan de andere kant van Ankeveen bij het Bergse pad. Op beide locaties is er gelegenheid om te parkeren. Als er echt op natuurijs geschaatst kan worden dan wordt er een weiland opengesteld als parkeerplaats waar je voor een paar euro een hele dag kan parkeren.
9 Leersumse Veld (Utrecht)

Mocht u hier willen schaatsen dan kunt u parkeren op het terrein van Valkenheide aan de Woudenbergseweg. Een andere mogelijkheid is te parkeren bij de nabijgelegen VVV aan de Maarsbergseweg 20 in Leersum.